У переводі з грецького “характер” – це відмінність, прикмета, знак. З точки зору психології характер – це якийсь набір особистісних властивостей, що визначає дії людини в різних ситуаціях і формують її як індивідуальність.
Є така стародавня приказка: “Посієш вчинок – пожнеш звичку, посієш звичку – пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю”.
Класифікація рис характеру
Умовно риси характеру можна розділити на три основні групи:
- емоційні;
- вольові;
- інтелектуальні.
По спрямованості впливу риси також розділяються на наступні підгрупи:
- ставлення до зовнішнього світу – людей і суспільства;
- ставлення до себе особисто;
- ставлення до діяльності – навчання і праці.
Негативні риси характеру
- Злість. Це емоційна риса, яка може виражатися в негативному ставленні будь-якої спрямованості – до себе, людей і навіть до роботи. Якщо це не періодична, а постійна реакція, швидше за все її коріння знаходяться в глибокій дитячій образі.
- Гординя. У релігії така риса навіть вважається одним з найтяжчих гріхів. Тому що людина, в якій ця якість виражена дуже сильно, втрачає здатність до адекватної оцінки і правильних рішень. Така людина в підсумку приносить шкоду і оточуючим, і собі.
- Егоїзм. Це негативна риса, яка концентрує і породжує цілу безліч інших. По суті, вона може стати квінтесенцією всіх непорядних рис характеру, і, як правило, робить негативний вплив в напрямку ставлення до інших людей, тоді як по відношенню до себе суб’єктивно вважається позитивною.
- Ревнощі. Ця риса характеру пов’язана з егоїзмом і гординею, оскільки передбачає наявність почуття власництва і чинить руйнівну дію не тільки на інших, а й на себе, оскільки ревнощі – “сліпа” якість і тому здатна штовхати на дуже погані вчинки.
- Жадібність. Може мати різні форми: жадібність до слави, грошей, речей, їжі, задоволень і т.п. Штовхає людину на непорядні вчинки і викликає відторгнення оточуючих.
- Заздрість. Людина, одержима заздрістю, заподіює шкоду насамперед собі. Адже, як кажуть, заздрість – з’їдає зсередини, точить як хробак. Може принести також велику шкоду об’єкту заздрості, якщо власник такої риси наміриться якимсь способом відновити нерівновагу на свою користь.
- Жорстокість. Ця риса в будь-якій формі приносить тільки руйнування і страждання тим, на кого буде спрямована. Психологи вважають, що вона є проявом безвілля. Можна додати, що часто жорстока людина керується страхом і невпевненістю в собі.
Позитивні риси характеру
Вважається, що всі риси характеру мають свій антипод. Тому давайте подивимося, які бувають риси характеру, що є протилежними тим, які перераховані вище.
- Доброта. На відміну від злої людини, з доброю хочеться спілкуватися. Доброта має на увазі також такі риси як безкорисливість і участь. Чи не тому добрих людей так часто намагаються використати для своїх цілей ті, у кого переважають негативні риси характеру? Подумайте про це.
- Смирення. Деяким не подобається ця якість, оскільки чомусь вважається рабською. Насправді це дуже хороша риса, яка може творити дива – наприклад, зупиняти руйнівні конфлікти, зводити нанівець чвари і марне з’ясування відносин.
- Альтруїзм. Це повний антипод егоїзму. Егоїсту ніколи не зрозуміти альтруїста, а ось альтруїст зрозуміє, вислухає, простить і навіть допоможе. Дивовижна риса, яка є зникаючим видом, а даремно.
- Довіра. Мабуть, вона є найточнішим антиподом ревнощів, хоча деякі стверджують, що її антипод – любов. Але саме довіра, а не довірливість – той рятівний міст між люблячими людьми, який здатний з’єднати їх і дати істинне щастя спілкування один з одним.
- Щедрість. Якщо вона поширюється в усіх напрямках, це буде унікальна особистість. Ця риса характеру – благословення для оточуючих, і якщо вона від усього серця, то і для свого володаря.
- Доброзичливість. Незважаючи на те, що ця риса пов’язана з добротою, вона відноситься скоріше до зовнішніх проявів на відміну від заздрості, яка завжди таємна. Доброзичливість благословляє і притягує, якщо вона щира і є рисою характеру, а не показухою.
- Милосердя. Одна з найкращих рис характеру людини. Можна сміливо стверджувати, що на милосерді, як однієї з форм вселенської любові, ґрунтується цей світ. Розвиваючи цю рису, людина збагачується духовно.
- Порядність. Тут все зрозуміло. Таку якість характеру не отримаєш у спадок. Її в людині батькам треба виховувати власним прикладом.
- Оптимізм. Люди, які ніколи не сумують і радуються кожному дню. На них хочеться рівнятися і бути такими, як вони.
Інші риси характеру
Існує безліч інших рис характеру, які можуть відноситися до емоційних, вольових або інтелектуальних. Вони формуються вже в період дорослого життя і ґрунтуються на життєвому досвіді. Так з’являються допитливість і вдумливість, рішучість і самостійність. При цьому сильні сторони характеру можуть посилювати як позитивні, так і негативні риси. Наприклад, напористість у поєднанні зі злістю може призвести до руйнівного впливу, а в поєднанні з добротою – до спасіння іншої людини. Не дарма кажуть, що, скільки людей, стільки характерів і насправді, навіть знаючи багато властивостей характеру конкретної людини, неможливо на сто відсотків передбачити її поведінку в конкретній ситуації.
Список позитивних і негативних якостей характеру людини:
Позитивні риси характеру
Акуратність
активність
альтруїзм
артистичність
безкорисливість
безстрашність
благородство
бешкетництво
ввічливість
великодушність
винахідливість
витонченість
витримка
відважність
відкритість
віра
вірність
вміння бути вдячним
вміння любити
вміння мовчати
вміння розуміти
вміння прощати
вміння слухати
вміння фантазувати
воля
врівноваженість
галантність
гостинність
гуманність
далекоглядність
дбайливість
доброзичливість
доброта
дотепність
допитливість
дружелюбність
елегантність
емоційність
енергійність
ентузіазм
жіночність
життєлюбність
життєрадісність
завзятість
задоволеність
захопленість
здатність бути сильним
здатність мріяти
здатність бачити
зібраність
інтелігентність
комунікабельність
копіткість
люб’язність
моторність
мудрість
мужність
надійність
наполегливість
ніжність
незалежність
обов’язковість
охайність
оптимізм
помірність
посидючість
поступливість
почуття обов’язку
почуття власної гідності
почуття гумору
правдивість
привабливість
привітність
принциповість
природність
пунктуальність
працездатність
працьовитість
розкутість
романтичність
рішучість
самостійність
стриманість
сердечність
серйозність
співчуття
спокій
спостережливість
стабільність
сталість
строгість
сумлінність
тактовність
творчість
терпимість
товариськість
точність
тямущість
удачливість
уважність
ужівчівість
усміхненість
хазяйновитість
цілеспрямованість
цілісність
чесність
чуйність
чуттєвість
чутливість
щедрість
щирість
Розумові риси характеру виявляються в розсудливості, спостережливості, поміркованості. Спостережливість і розсудливість сприяють швидкій орієнтації в обставинах. Нерозсудливі люди легко хапаються за будь-яку справу, діють під впливом імпульсу. Розумова інертність, навпаки, виявляється в пасивності, байдужості, повільності, коли потрібно прийняти рішення, або у поверховому ставленні до справи без урахування її важливості.
Емоції стають підґрунтям таких рис характеру, як гарячковість, запальність, надмірна або вдавана співчутливість, всепрощення або брутальність, грубість, "товстошкірість", нечутливість до страждань інших, нездатність співчувати.
Воля як складова структури характеру зумовлює його силу, непохитність. Отже, воля, як вважають науковці, являє собою стрижневий компонент сформованого характеру. Сильна воля робить характер самостійним, стійким, непохитним, мужнім. Людина з таким характером здатна досягати бажаної мети. Людей із слабкою волею називають слабохарактерними. Навіть маючи багато знань і значний досвід, вони не здатні наполягати на справедливості і часто виявляють нерішучість, страх.
Характер людини оцінюють за певними зовнішніми проявами:
Спрямованість є головною складовою структури характеру особистості. Вона виявляється у вибірковому позитивному або негативному у ставленні особистості до дійсності, до вчинків і діяльності, до людей і до самої себе.
В свою чергу, спрямованість, що є інтегральною характеристикою людини, поєднує ставлення 1) до праці, 2) до себе, 3) до інших людей та 4) до природи, речей.
Ставлення до праці проявляється через позитивні чи негативні риси характеру - працелюбність, повагу до праці, старанність, дисциплінованість, організованість або ж зневагу до праці, лінощі, байдужість, недбалість та непослідовність.
Ставлення до себе залежить у людини від рівня розвитку її самосвідомості, здатності оцінювати себе. Такі риси характеру, як сором'язливість, почуття власної гідності, вимогливість до себе, відповідальність є позитивними і корисними якостями людини. Разом з тим, проявляються і негативні риси - нескромність, хвалькуватість, гординя, самовпевненість, егоїзм, безпринципна покора, безпідставна зневага або знецінювання себе.
Ставлення до людей виникає в результаті численних контактів з іншими особистостями і зумовлюється суспільними умовами життя. Ставлення до інших людей виявляється залежно від обставин і характеру оцінювання вчинків як в позитивних, так і в негативних рисах характеру. Серед позитивів, притаманних культурній людині, є справедливість, дотримування слова, щедрість, ввічливість, доброзичливість, чесність та принциповість. В їх основі лежить гуманізм особистості. До негативних рис характеру належать відчуженість, хвалькуватість, снобізм, дріб'язковість, грубість, нахабство тощо.
Серед розмаїття рис характеру помітні й ті, що виражають ставлення особистості до природи і речей. Ощадливість, дбайливість, охайність, бережливість, дбайливе ставлення до природи підносять людину, оцінюючись як позитивні. Антиподами цих рис є недбалість, вандалізм, транжирство, неакуратність тощо.
| Негативні
Апатія
балакучість байдужість безалаберність безвольність безвідповідальність безініціативність боягузтво брехливість буркотливість відсталість впертість грубість дріб’язковість егоїзм егоцентризм жадібність запальність заздрісність закомплексованість замкнутість занудство злостивість істеричність кровожерливість лицемірство лінь марнославство марнотратність метушливість настирливість нахабство недбалість неввічливість неуважність невитриманість недоброзичливість невдоволення незнання ненависть нетовариськість нервозність нерішучість нетерпимість невимогливість невпевненість непосидючість неуважність обжерливість образливість обмеженість озлобленість пасивність песимізм підозрілість повільність похмурість прискіпливість ревнощі роздратування розхлябаність сентиментальність скритність скупість скутість слабкість страх тупість цікавість шкідливіст |
Немає коментарів:
Дописати коментар